Překlad polštiny z odposlechu cloudy3
Za mě naprosto skvělý, aktuální film, která člověka zasáhne. A ta nádherná hudba!
Ruštinu jsem překládal spíše z odposlechu, nežli z nevalných forced titulků v polštině. U některých release jsou forced titulky natvrdo ve videu, titulky překladu ruštiny a latiny jsem tedy musel umístit nahoru, což – jako divák – nemám moc rád, ale nebylo vyhnutí, bilo by se to.
Titulky dělány na release
Powstaniec.1863.2024.PL.1080p.RKTN.WEB-DL.H264.DDP5.1-K83
Existují i další pasující i nepasující release filmu, ale přesčasy nedělám, myslím, že je to i na WS.
Na webu Polonia TV se o filmu píše přibližně toto:
‚Povstalec 1863‘ je strhující, epická a velkolepá produkce o lednovém povstání. Hlavní postavou je kněz Stanisław Brzóska, kaplan bojující proti ruskému okupantovi. Je to historická postava. Kněz Brzóska před vypuknutím povstání působil v proticarské konspiraci a hned po vyhlášení povstání, 23. ledna 1863, stanul v čele jednotky a vedl úspěšný útok na ruskou vojenskou posádku v Łukowě. Za své zásluhy byl Národní vládou jmenován vrchním kaplanem povstaleckých vojsk v hodnosti generála. Se svou jednotkou se účastnil bitev u Siemiatycz, Woskrzenic, Gręzówky, Włodawy, Sławatycz a Fajsławic. Rusové ho nazývali ‚Duchem‘, protože dlouhou dobu zaséval paniku v řadách carské armády a navzdory mnoha honičkám zůstával nepolapitelný. Jeho jednotka byla rozbita Rusy teprve na konci prosince 1864. Kaplana Stanisław Brzóska se stal symbolem odporu během lednového povstání proti carské vládě. Dlouho se vyhýbal zatčení a vedl své muže v mnoha bitvách, dokud nebyla jeho jednotka zničena.
Zde nějaké pojmy, které by se nevešly do vysvětlivek v titulcích:
Drągalierzy byly oddíly pěchoty, které byly formovány během lednového povstání. Kvůli nedostatku jiné výzbroje byli vybaveni improvizovanými zbraněmi, jako byly hole a kůly uříznuté v lese.
„Moskale“ jsem, pro zjednodušení, překládal jako Rusové. Jinak je to staropolský termín používaný k označení Rusů, zejména v negativním nebo nepřátelském kontextu, často spojený s obdobím, kdy Rusko potlačovalo polská povstání a bylo vnímáno jako okupant. Slovo „Moskale“ odkazuje na obyvatele Moskvy a od 18. a 19. století se stalo synonymem pro ruskou armádu nebo carský režim, často spojováno s polským odporem proti ruské nadvládě. |