Tak jsem se pustila do dalšího britského kousku, tentokrát ze soudního prostředí. A protože je britské soudnictví přece jen trochu jiné než naše, nebo to americké, které máme nakoukané mnohem víc, nabízím tahák (nebojte, žádný spoiler). Možná vám ušetří pár mimózních okamžiků, kterými jsem si prošla já, než jsem začala googlit
Tak tedy v Británii klasičtí právní zástupci (sollicitors – Brian) nepředstupují před soud, pro ten účel si vyberou právníka, který k tomu má oprávnění – advokáta (barrister – Martha, Clive). Tito advokáti pracují jako osoby samostatně výdělečně činné, ale aby se podělili o náklady např. na administrativu, účetnictví, nájem, sdílejí právnickou kancelář (chambers). Tu obvykle vede ředitel kanceláře (senior clerk – Billy), který jim dohazuje případy od právních zástupců a hlídá agendu. Ředitel nebývá právník, je to spíš úředník. K ruce má na běžnou administrativu asistenty (junior clerks – Jake, John). Kancelář najímá koncipienty, což jsou vystudovaní právníci, ze kterých se stanou advokáti (pupils – Nick, Niamh).
Aby to nebylo příliš jednoduché, tito soukromí advokáti před soudem zastupují jak obhajobu, tak obžalobu (státní zástupci jako úřad sice existují, ale podobně jako u právních zástupců za ně u soudu vystupují advokáti). U soudu se tedy můžou sejít dva advokáti z jedné kanceláře jako protivníci.
A nakonec k názvu seriálu: silk, tedy hedvábí, označuje talár pro tzv. královské advokáty, nebo advokáty Jejího Veličenstva (Queen´s Counsel, zkratka QC). Pro udělení titulu QC se podává žádost, kterou schvaluje jakési kolegium, a je to spíš prestižní záležitost, žádné specifické výsady se s ním nepojí.
Úplně poslední poznámka: jméno hlavní hrdinky nepřechyluju záměrně, protože Costellová podle mě zní fakt blbě
Čistě mezi námi děvčaty: komický účes Ruperta Penryho-Jonese se postupně zlepší
(OK, uznávám, že tohle byl spoiler).
Těm, kdo dočetli až sem, aniž by usnuli, přeju, ať se seriál líbí a slibuju, že další díly už se obejdou bez taháku