Moje vlastní titulky.
Sherlock.S01E02.HDTV.RERIP.ReEnc.x264-BoB
VAROVÁNÍ PŘED MOŽNÝMI SPOILERY, POKUD MÁTE ZÁJEM, DOPORUČUJI PŘEČÍST AŽ PO SHLÉDNUTÍ!
ZAJÍMAVOSTI
Tato epizoda svým názvem ani dějovou linií přímo neodkazuje na žádný z Doylových příběhů, nicméně téma (minulost v cizí exotické zemi, spojená s nebezpečným gangem, kterému nelze uniknout), sdílí s mnoha z nich, například s The Adventure of the Dancing Men (Tančící figurky), The Boscombe Valley Mystery (Záhada Boscombského údolí), The Valley of Fear (Údolí strachu), The Adventure of The Adventure of the Red Circle (Rudý kruh).
Sherlock a „bojové umění“ – navzdory obecně zažité představě a patrně všem předpokladům (vezmeme-li v úvahu detektivův životní styl), se Doylův Holmes byl schopen bránit (a nejen to) stejně dobře jako jeho moderní nástupce. Měl být velmi dobrým šermířem i boxerem (A Study in Scarlet a další) měl se rovněž vyznat v japonském bojovém umění baritsu (The Adventure of the Empty House – Prázdný dům), jež ve skutečnosti neexistuje a v některých vydáních bylo proto nahrazeno skutečným jiujitsu.
Čínská stopa – připomíná román The Sign of Four (Podpis čtyř), kde se jednalo o Indii, tou dobou součást britského impéria (minulost nějakým způsobem spojená s Indií se vyskytuje ve více Doylových dílech)
Fort Knox – americká vojenská základna ve státě Kentucky s jednou z největších zásob zlata na světě, což bude nejspíše znamenat i s nejpokročilejším zabezpečovacím systémem. Mimoto je tato budova známa především z filmů, například o Jamesi Bondovi.
„Byli jsme spolu na univerzitě.“ – situaci, kdy Sherlockovi „přihodil“ případ jeden z jeho bývalých spolužáků, bychom našli například v případu The Gloria Scott (Gloria Scottová) nebo The Musgrave Ritual (Musgraveský rituál)
Ztracený symbol – ve Van Coonově bytě si můžeme povšimnout knihy The Lost Symbol (Ztracený symbol) od Dana Browna, která se stejně jako tato epizoda zabývá šiframi a kódy
„Máte řešení, které se vám líbí, ale rozhodnete se ignorovat cokoliv, co víte, že s ním nesouhlasí.“ – Holmes často upozorňoval Watsona na nebezpečí utváření rychlých závěrů
„Jediné vysvětlení všech faktů.“ – v Podpisu čtyř najdeme: „Zdá se, že fakta připouštějí pouze jediné vysvětlení.“
Kulka prošla otevřeným oknem – připomíná Tančící figurky, kde Holmes objevil kulku v okenním rámu a dokázal tak, že na scéně bylo přítomno více osob, než policie původně předpokládala
„Vyšplhal po stěně, přeběhl střechu, spustil se dovnitř tímhle střešním oknem.“ – velmi podobným způsobem se dostal vrah do domu se zavřenými dveřmi i okny v románu The Sign of Four (Podpis čtyř)
Spiderman - všechny řeči o pavoucích by mohly odkazovat na sherlockovský film s Basilem Rathbonem z roku 1944 The Spider Woman (Pavoučí žena), který rovněž částečně vycházel z románu Podpis čtyř
Graffiti – výhrůžka, která by se dala snadno zamaskovat jako vandalismus či žert, se objevila v povídce The Adventure of the Dancing Men (Tančící figurky), kde byla zpráva zašifrována pomocí postaviček vyhlížejících jako dětská kresba
„Malý… ale atletické postavy.“ – popis vraha připomíná vraha z Podpisu čtyř, který měl chodidla „o dobrou polovinu menší než chodidlo dospělého člověka“
Egon Ronay – maďarský kulinářský kritik, který vydal řadu průvodců po britských a irských restauracích a hotelích
„Nejím, když pracuji. Trávení mě brzdí.“ – v povídce The Norwood Builder (Stavitel z Norwoodu) se Watson zmiňuje že, jeho přítel často nejedl, zabýval-li se nějakým náročným případem – „Teď zrovna nemohu plýtvat energií na trávení,“ odpovídal mi vždy.
tetování jako znak příslušnosti ke kriminálnímu gangu – připomínka Údolí strachu, kde byl použit cejch žhavým železem na rameno
Knižní kód – stejnou metodu šifrování (tedy čísla odkazující na jednotlivé stránky a slova na těchto stránkách) použil Holmesův spolupracovník z podsvětí v románu The Valley of Fear (Údolí strachu)
Sherlock a spaní - Když měl Sherlock Holmes dostatečně náročný případ, nestaral se o takové podřadné věci jako spánek nebo jídlo (viz výše) a byl schopen nespat i několik dní. (např. v Podpis čtyř)
„Kniha, kterou by měl každý.“ – Sherlock vytáhne Bibli, slovník (tyto dvě knihy mu přijdou na mysl i v Údolí strachu, avšak téměř okamžitě je zavrhne) a starou lékařskou knihu a po tom, co v nich postupně nalezne tři slova – já, přidat a nozdry – sezná, že to nikam nevede (v knize to jsou Mahratta, vláda a prasečí štětiny)
Sarah Sawyerová – v kánonu se Watsonova manželka, s níž se seznámil v Podpisu čtyř, jmenovala Mary Morstanová, je proto možné, že stejné počáteční písmeno ve jménu Johnovy přítelkyně i příjmení odkazuje na ni
NW1 – poštovní označení části severozápadního Londýna, zahrnující mimo jiné také Baker Street
„Není potřeba nás zmiňovat ve vašem hlášení.“ – opět další ze Sherlockových „zásad“. Svou neochotu k tomu, aby zmiňovali jeho jméno v oficiálních zprávách či novinách, demonstroval v několika případech, např. v povídce The Adventure of the Cardboard Box (Lepenková krabice), kde prohlásil: „Přál bych si, abyste neuváděl mé jméno v žádné souvislosti s tímto případem…“ nebo v The Adventure of the Norwood Builder (Stavitel z Norwoodu).
Milionový účes (Who wants to be a million-hair?) - v angličtině narážka na soutěž Chcete být milionářem? (Who wants to be a millionaire?)
M_ - nepřímé zapojení „Sherlockova fanouška“ ze Studie v růžové je dalším odkazem na Údolí strachu, kde Moriarty rovněž pomohl dostat vraha ze zahraničí do Británie |