Vlastný preklad z GER subs (opensubtitles.org) + odposluch, sedí na rls o dĺžke 01:51:48, napr.
- Schachnovelle.2021.German.AC3.WEBRip.x264-franky007
- Schachnovelle.2021.german.1080p.web.h264-wvf
Veľmi zaujímavá „spin-offová“ autorská adaptácia románu Stefana Zweiga „Šachová novela“ (1941), silný príbeh na pozadí neslávnych historických udalostí.
Citáty z Homerovej „Odysey“ sú tiež vlastný preklad z nemčiny.
Keďže šachy sám nehrávam, ak tam nájdu šachisti nejakú zásadnú nezrovnalosť, pls dajte info.
Pre kontext:
Stefan Zweig (1881 – 1942) = rakúsky prozaik židovského pôvodu, esejista, básnik a prekladateľ. Počas 1. svetovej vojny, kedy žil vo Švajčiarsku, získal svoj antimilitaristický až pacifistický prístup k životu. Jeho literárnu tvorbu ovplyvnila psychoanalýza. V roku 1938 emigroval do Spojeného kráľovstva a v roku 1941 do brazílskeho Petrópolisu, kde spáchal spolu s manželkou samovraždu potom, čo sa k nemu dostali správy o ničení kultúrnych hodnôt fašistami.
Kurt von Schuschnigg = rakúsky kancelár, ktorý 11.03.1938 (2 dni pred plánovaným referendom o /ne/pripojení Rakúska k Nemecku) ustúpil Hitlerovmu nátlaku a svoje miesto prenechal nacistickému kandidátovi Arthurovi Seyss-Inquartovi, dovtedajšiemu ministrovi vnútra.
Hotel Métropole = po anšluse Rakúska k hitlerovskému Nemecku slúžil tento objekt pre potreby Gestapa ako „Staatspolizeileitstelle Wien“ (preložil som zjednodušene ako „Gestapo Viedeň“), pričom sa s celovým počtom cca 900 úradníkov jednalo o najväčšie pracovisko Gestapa vo „Veľkonemeckej ríši“ („Ein Volk, ein Reich, ein Führer“). Za týmto projektom bol od počiatku neslávne známy R. Heydrich. Denne sa tam konali stovky výsluchov, vrátane psychického a fyzického mučenia. Samotná budova bola v marci 1945 vážne poškodená leteckým bombardovaním, a o 3 roky neskôr bola úplne zbúraná.
Sonderbehandlung = „zvláštne zaobchádzanie“ ako súhrnný pojem pre rôzne druhy necivilizovaného zaobchádzania v nacistickom režime, kvôli historickej autenticite a „technokratickej zlovestnosti“ originálu som to neprekladal.
Viac k anšlusu Rakúska – wiki alebo rôzne overené historické zdroje.
Preklad do CZ povolený, prípadné prečasy zabezpečím sám/po dohode, pri akejkoľvek manipulácii pls zachovať autorské kredity.
|