Kapitola 25 – Čas osvícenců
Když si v současnosti několik japonských turistů prohlíží obraz „Nahá Maja“ v Muzeu Prado, plátno se začne praskat, jako by se do něj někdo sekal a řezal nožem, dokud ho nezničí. Ve skutečnosti ho někdo ničí ve vlastním Goyově ateliéru v roce 1799, což vyvolá na Ministerstvu poplach. Hlídka odcestuje, aby zjistila, co se stalo, a především, aby Goya znovu plátno namaloval. Pro případ, že by se mise nevydařila, Salvador nařídí Velázquezovi, aby vytvořil kopii obrazu, což autorovi Dvorních dam nejde moc pod nos. Raději by odcestoval s hlídkou a seznámil se s Goyou osobně. Spolu s Picassem a s ním (podle jeho názoru) tvoří svatou Trojici španělského malířství.
Příjemnou zábavu
.
Pár údajů pro orientaci v čase i prostoru:
kortesy – španělský parlament; Cádizské kortesy během španělské války za nezávislost vykonávaly funkci vlády v exilu a roku 1812 přijaly ústavu. Od té doby vykonávaly kortesy podobné funkce jako jiné evropské parlamenty.
Alessandro Malaspina (1754-1810) – italský průzkumník, mořeplavec, většinu života strávil jako španělský námořní důstojník, v letech 1786-1788 podnikl plavbu kolem světa
Malaspinova expedice – 1789-1794 – vědecká výprava do Tichého oceánu, vedla kolem západního pobřeží Ameriky od Hornova mysu po Aljašský záliv, přes Guam a Filipíny a končila na Novém Zélandu, Austrálii a Tonze. Této expedice se zúčastnil i český botanik a lékař Tadeáš Haenke.
býčí kůže (la piel del toro) – tvar mapy Španělska je přirovnáván k býčí kůži, stejně jako např. Itálie k botě
Juan Ruiz, známý jako Arcikněz z Hity (asi 1283 – asi 1350) - kastilský básník první poloviny 14. století. Je autorem jednoho z nejdůležitějších literárních děl středověké španělské literatury: Kniha pravé lásky (Libro de buen amor).
1793-1795 - válka o Roussillon, též známá Pyrenejská válka, válka proti francouzskému Konventu, odehrává se v Baskicku a Katalánsku, ukončena basilejskou smlouvou. Španělsko postoupilo Francii španělskou část ostrova Santo Domingo a současně souhlasilo, že může, Republika po dobu pěti let ze Španělska volně dovážet určitý počet andaluských hřebců a klisen a dále ovcí a beranů merino. Přesto byl mír veřejnosti prezentován jako úspěch španělské vlády a jeho tvůrce Godoy byl odměněn pompézním titulem „Mírový princ“.
Manuel Godoy (*1767 - †1851) – španělský šlechtic a politik, oblíbenec a první ministr krále Karla IV, nejvýraznější politická osobnost v období panování Karla IV. Zemi řídil od roku 1792 až do konce panování Karla IV. (1808), i když ve dvouletí 1798-1800 byl oficiálně moci zbaven.
Mari Carmen (*1943- ) – španělská břichomluvkyně
Ferdinand VII. (* 1784 – 1833, Fernando VII) byl dvakrát králem Španělska. Poprvé v březnu a květnu roku 1808, poté byl přinucen k abdikaci Napoleonem Bonapartem. Po Napoleonově pádu, kdy Španělsko získalo nezávislost, mohl Ferdinand VII. znovu usednout na trůn; vládl pak až do své smrti roku 1833.
Pedro Pubill Calaf (*1935 - †2014), známý jako Peret – španělský zpěvák, kytarista a skladatel romského původu
Jindřich IV. Kastilský (*1425 -†1474) – kastilský král, nevlastní starší bratr Isabely Katolické, která se po jeho smrt stala kastilskou královnou