Sedí na verze:
Gladiator.II.2024.1080p.TELESYNC.LTE.Version.x264.COLLECTiVE
Titulky NENAHRÁVEJTE na jiné weby, NEVKLÁDEJTE je do obrazu či .mkv, ani s nimi jinak NEMANIPULUJTE.
V záložce Rozpracované" najdete stav překladu i verzi na kterou titulky překládám.
Po vydání webripu zajistím přečas svých titulků, ale také nahodím titulky oficiální.
Poznámky/vysvětlivky/informace:
Africa Nova(Nová Afrika)- stará království Numidie a Mauretánie.
Vae victis(woe to the conquered)- Znamená to, že poražení v bitvě jsou zcela vydáni na milost a nemilost svým dobyvatelům.
Antium- bylo starověké pobřežní město v Latiu, jižně od Říma. Oppidum bylo založeno lidmi latiální kultury (11. století př. n. l. nebo začátek 1. tisíciletí př. n. l.), poté bylo hlavní baštou lidu Volsci až do doby, kdy jej dobyli Římané.
El-Džem- je malé město ve východním Tunisku. Populace dosahuje 21 tis. obyvatel. Město je založeno na troskách římského města Thysdrus, poblíž dávného města punského. Je známé největším římským amfiteátrem na africkém kontinentu.
Aedile- Římský soudce, zodpovědný za hry a údržbu chrámů. Zpočátku byli aedily dva úředníci plebejců, vytvoření současně s tribuny (494 př.nl), jejichž svatost sdíleli.
Byli zodpovědní za širokou škálu věcí, jako jsou opravy silnic, údržba chrámů, městská kriminalita a distribuce obilí a vody.
Publius Vergilius Maro- byl nejslavnější římský básník Augustovy doby, která je označována za zlatý věk římské literatury.
Citace ve filmu pochází z knihy Aeneis.
Aeneis- též Aeneida je Vergiliův epos. Je psána latinsky v hexametrech, byla vytvořena v letech 29–19 př. n. l. jako poslední básníkovo dílo. Některé metrické a dějové nedostatky svědčí o nedokončenosti. Skládá se ze dvanácti knih, obsahuje 9 896 veršů.
https://www.databazeknih.cz/prehled-knihy/aeneida-82991
Double or quits(idiom)- dohoda, že hráč, který dluží peníze, bude dlužit dvakrát tolik, pokud prohraje, ale nebude dlužit nic, pokud vyhraje.
Thymos- je starověký řecký koncept 'duchovnosti'. Slovo označuje fyzické spojení s dechem nebo krví a používá se také k vyjádření lidské touhy po uznání.
Hovory k sobě- je série osobních spisů Marca Aurelia, římského císaře v letech 161 až 180, zachycujících jeho soukromé poznámky a myšlenky o stoické filozofii.
Marcus Aurelius napsal 12 knih meditací v řečtině koiné jako zdroj pro své vlastní vedení a sebezdokonalování.
https://www.megaknihy.cz/stoicismus/158704-hovory-k-sobe.html?utm_si=RFlidjRTZUc2TVRVNE56QTBNVFU0TnpBMA==&matchtype=&network=x&device=c&creative=&keyword=&placement=¶m1=¶m2=&adposition=&campaignid=20193818109&adgroupid=&feeditemid=&targetid=&loc_physical_ms=1003803&loc_interest_ms=&searchtype=&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA6aW6BhBqEiwA6KzDc-v-2QL4L_v0itN3CxDFbkiALtczz_FdNze3pr1Q_kuF-e32_k47-BoCeDgQAvD_BwE
Durman- Všechny druhy durmanu jsou extrémně jedovaté a psychoaktivní, zejména jejich semena a květy, které mohou při vnitřním užití způsobit respirační depresi, arytmie, horečku, delirium, halucinace, anticholinergní toxidrom, psychózu a smrt.
Pretoriánská garda- byla elitní jednotka tvořící osobní stráž římských císařů. V pozdních fázích impéria byl vliv pretoriánů a jejich velitelů nesmírný, často větší než vliv samotného císaře. Nezřídka sesazovali nebo dosazovali císaře na trůn. Jako první je ve válce použil Augustus – uplatnili se a byli pak používáni i nadále. Měli velký štít a kopí, často byli v boji seřazováni do útvaru tzv. želvy.
Lucius Aurelius Commodus- byl římský císař panující v letech 177–192, nejprve jako spoluvládce svého otce Marka Aurelia, po 17. březnu 180 jako samovládce. Třebaže moc získal díky svému původu a ne díky adopci, bývá řazen k tzv. adoptivním císařům.
Londinium- známé také jako římský Londýn, bylo hlavním městem Římské Británie. Většina historiků se domnívá, že město bylo založeno krátce po Claudiově invazi do Británie, na místě dnešní čtvrti City kolem let 47–50. Někteří historikové hájí starší názor, že město vzniklo k obraně před touto invazí v roce 43.
Bitva u Salamíny- byla rozhodující bitva řecko-perských válek, ve které v roce 480 př. n. l. 22., 23., 24., 27. nebo 28. září (nejisté) zvítězilo řecké loďstvo nad perským. Jde o jednu z nejvýznamnějších bitev starověku. Historické údaje o průběhu bitvy jsou nejisté a podle různých autorů se liší. Řeckému pozemnímu vojsku velel spartský vojevůdce Eurybiadés, hlavní úlohu v přípravě a průběhu bitvy ale sehrál Athéňan Themistoklés, syn Neoklův.
Moc očekávání jsem po výborné a dnes již kultovní jedničce neměl, ale nakonec to bylo skvělé a příjemně mě to překvapilo!
Jak by řekl Maximus Decimus Meridius: "Síla a čest!"
Moc vám všem děkuji za veškerou podporu a za vaše zaslané hlasy.
Vážím si veškeré vaší podpory.
A přeji příjemnou zábavu.
Kdo by mě chtěl podpořit i jinak může zde
303438501/0300
CZ32 0300 0000 0003 0343 8501 IBAN
|