Díl 13 – Virus z jiné doby
Během mise v roce 1918, aby asistovala u narození Carmen Amayi, onemocní Irene španělskou chřipkou. Doktor Vargas, který ji na misi doprovází, se rozhodne vrátit na Ministerstvo bez ní a dodrží tak obvyklý postup. Nicméně Susana Torresová, nová náměstkyně, přikáže, by ji přivedli zpět. Díky tomu bude cel Ministerstvo vydáno na milost a nemilost nemoci, která ve své době způsobila smrt miliónů lidí a proti které neexistuje vakcína. Ministerstvo je přinuceno uzavřít všechny dveře, aby se nemoc nerozšířila napříč časy. Na Ministerstvu si chřipka začíná vybírat první oběti. A Susana Torresová zjistí, že řídit toto Ministerstvo není tak snadné, jak si myslela.
Opět pár údajů a dat pro orientaci v čase i prostoru:
Carmen Amaya (1918-1963) – španělská tanečnice a zpěvačka flamenca cikánského původu
rebujito – typický andaluský nápoj, připravuje se ze sherry Manzanilla a perlivého nealkoholického nápoje (např. Sprite, 7UP), zdobí s limetkou a mátou
Ramblas – hlavní bulvár v Barceloně
Gregorio Maraňón (1887-1960) – španělský lékař
Velká válka (1914-1918) – do roku 1939 název pro první světovou válku
Maria Mayor Fernández de Cámara y Pita (1565-1643) – známá jako Maria Pita, hrdinka při obraně La Coru?y před anglickým loďstvem v r. 1589. Maria Pita se do bitvy dostala tím, že šla navštívit svého muže v době, kdy se Angličané již vylodili na břeh. Byla svědkem smrti svého manžela, kterého zastřelil anglický střelec z kuše. Tehdy obecně platilo, že při ztrátě velitele vojsko ustupovalo a stalo se tak i tentokrát. Maria Pita však zabila nejbližšího Angličana, pozvedla velitelský manžela a statečně se vrhla proti útočícím Angličanům se slovy: „Kdo má čest, za mnou“. To povzbudilo ustupující Španěly a obrátili ústup v útok. A zahnali útočící Angličany do moře. (Zdroj: http://www.vseolodich.cz/namornici/slavni-kapitani-a-hrdinove/kapitani-p/maria-pita/)
Filip II. Habsburský, zvaný El Prudente, Moudrý (1527-1598) – španělský král, nechal postavit El Escorial
Maroto, el de la moto – španělská odrhovačka
Manolete (1917-1947) - slavný toreador
Maimonides neboli Moše ben Majmon (1135-1204) – rabín, židovský filosof a lékař
Écija – město v jižním Španělsku
|