Díl 9. – Čas legendy
Ministerstvo se stále vzpamatovává ze zrady Irene Larrové. Lola Mendietová je ve vězení. Julián se navrací po tom, co podstoupil psychologickou léčbu, když selhal díky svojí posedlosti zachrániti manželku Maite, která před lety zemřela…
Ale musí se vyřešit nový případ: nález ostatků pravděpodobně náležících Cidovi Campeadorovi. Problém je, že existují jiné ostatky, které také patří této proslulé osobnosti a které spočívají v katedrále v Burgosu. Copak existují dva Cidové? Nebo je jeden pravý a ten druhý falešný? Amelia a Alonso zamíří do 11. století, aby to zjistili. Podle Salvadorova příkazu je doprovází Ambrosio Spinola. Což jaksi znamená, že Julián je separovaný od hlídky a že způsobí další problémy.
Pár údajů a dat pro orientaci v čase i prostoru:
Puerta del Sol – hlavní madridské náměstí
myšák Pérez – taková španělská víla Zuběnka, děti mu schovávají své zoubky a on jim přinese dárek
Almorávidové – radikální islámská sekta, později berberská dynastie; Almorávidové byli pozváni na Pyrenejský poloostrov k boji s křesťany, 1086 po vítězství u Badajozu se zmocnili vlády nad muslimskou částí poloostrova.
taifská království – řada muslimských států na Pyrenejském poloostrově, vzniklých po rozpadu Cordobského kalifátu, v nichž vládli hádžibové jménem neexistujícího chalífy, neměla vojenské ambice
Ambrosio Spinola nebo Espínola (1569-1630) - původem italský generál sloužící ve španělské armádě, Velázquez ho zpodobnil na obraze Kapitulace Bredy
Breda – holandské město
Tizona, Colada – jména Cidových mečů
Filip IV. Španělský (1605-1665) – španělský král, vládl 1621-1665, známý také jako Filip III. nebo Felipe III.
hrabě-vévoda Olivares, Gaspar de Guzmán (1587-1645) – politik, v letech 1621–1643 první ministr krále Filipa IV. Španělského, španělská obdoba kardinála Richelieua.
Don Blas de Lezo y Olavarrieta (1689 – 1741) - španělský šlechtic a admirál, jeden z největších námořních vojevůdců historie. Na jaře 1741 jakožto vojenský velitel Cartageny de Indias přinutil k ústupu desetkrát silnější britské invazní síly, čímž zajistil přežití španělského koloniálního impéria v Jižní a Střední Americe.
Viriato nebo Viriathus (asi 180-139 př. n. l.) - lusitánský vojevůdce, bojoval proti invazi Římanů do Hispánie, protože byli Římané lépe vyzbrojení, rozhodl se Viriathus nestavět se jim přímo a riskovat tak porážku v otevřeném poli, ale demoralizovat je gerilovou taktikou a rychlými a překvapivými útoky ze zálohy je dorážet.
Ríf - pohoří a oblast v severním Maroku
rífská válka (1921–26) - bojovaly v ní berberské kmeny se spojenou francouzsko-španělskou armádou
Naranjito neboli Pomerančík - maskot mistroství světa ve fotbalu v roce 1982, které se konalo ve Španělsku
Menendéz Pidal (1869-1968) – španělský filolog a literární historik
|