Přeloženo z anglických titulků (poslech jedu jen z online odposlechu, tak pokud objevíte chybku, dejte vědět, opravíme).
-------------------------
Den příměří (Armistice Day)/Vzpomínkový den (Remembrance Day)/Den veteránů (Veterans Day)
Jelikož jsme národ, který plynně recituje Švejka, ale neslaví den, kdy skončila (první) Světová válka, pojďme si v rychlosti udělat jasno v pár anglofonních pojmech.
Příměří bylo podepsáno 11. listopadu 1918 v 11. hodin na pasece ve francouzském Compiegne (mimochodem, prý špatně otočili kopírák mezi stránkami..) a už od roku 1919 proto řada války účastných národů slavila (s drobnými odchylkami) Den příměří. Tento název byl posléze změněn na Vzpomínkový den. Aby nebyla narušena válečná výroba, od r. 1939 byl v Británii tento státní svátek přesunut na druhou neděli v listopadu (Remembrance Sunday) a tak to už zůstalo. Vzpomínání zahrnuje dvě minuty ticha – první má uctít padlé (cca 20 milionů) a druhá připomenout jejich pozůstalé rodiny. Zároveň se koná velká přehlídka u Cenotaphu (pomník obětem Světové války, stojí u Whitehallu). Scénář je takový, že nejprve se kladou věnce (první samozřejmě pokládá královna; letos byl poprvé v historii pozván i irský premiér) a poté následuje „defilé“ veteránů všech válek (účastní se i řada bývalých kolonií a dalších zemí, takže průvod trvá tak hodinu a půl).
Americký Den veteránů se sice slaví také 11/11, ale jako připomínka všech veteránů (tedy nejen těch padlých). Vojákům, kteří padli v boji, je tradičně vyhrazen samostatný „Memorial Day“ (poslední pondělí v květnu), jehož tradice sahá až k obětem americké občanské války v 19. století. |