Nesouhlasíme s umísťováním našich titulků na jiné servery a se zásahy do nich, včetně přečasů za účelem nahrání na tento, nebo jiný server jako nové verze včetně vkládání do obrazu.
Vlastní titulky z odposlechu ze srbského (místy ruského a makedonského) originálu.
Za přečasování, vytvoření titulků k rekapitulaci a spojení s ENG srt. děkuji Tomášovi.
Vysvětlivky a zajímavosti:
Dragan Bjelogrlić, představitel inspektora Tanasijeviće, režisér a scénárista tohoto seriálu, čerpal při zpracování scénáře ze spisového materiálu z archivu bývalé jugoslávské Služby tajné bezpečnosti. Seriál je fikce inspirovaná historickými událostmi a postavami, Bjelogrlić na scénáři spolupracoval i s historiky.
O roli inspektora Tanasijeviće měl zájem srbský herec Nenad Jezdić, který v seriálu ztvárnil postavu Krejčího/Milana. Tato role byla Jezdićova, jak sám říká, poslední volbou, a přijal ji až na naléhání Dragana Bjelogrliće. Krejčí v jeho podání se stal miláčkem srbských televizních diváků.
Klub „Samarkand“ v Bělehradě v době, ve které se seriál odehrává, skutečně existoval. Před vchodem stáli na stráži kozáci, dovnitř nesměla ani policie. „Samarkand“ byl kuřárnou opia.
Inspektor Tanasijevič použije v tomto díle před telefonickým rozhovorem s plukovníkem Djolovićem (tajná služba) a před vstupem do klubu „Samarkand“ hesla:
„Rajac“ – horský masiv v Srbsku. Za první světové války dějiště bitvy na Kolubaře.
Bradina – rodiště Ante Paveliće, vesnice poblíž města Konjic v Bosně a Hercegovině
Stjepan Radić byl chorvatský politik v časech Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Po skončení první světové války se Radić podílel na vyjednávání o uspořádání společného jihoslovanského státu. Při tom se ostře postavil proti centralizačním snahám, jejichž zastánci byli především Srbové.
Na Kajmačkalanu se v roce 1916 odehrála jedna z nejkrvavějších bitev na Soluňské frontě. Srbská vojska porazila spojené armády Německa, Rakouska – Uherska a Bulharského carství.
(otevřené zdroje)
|