Moj vlastný preklad tých pár viet ktoré v tomto podivnom filme zaznejú.
Titulky sedia ako na verziu "drawing-restraint-9.avi" ktorá sa dá nájs aj pod názvom "Drawing Restraint 9.avi" s veľkosťou 1 485 758 958 bytes,
tak na verziu s opravenou audio stopou - "Drawing Restraint 9 (opravene audio v ripu ! ted jde ve vsech prehravacich).avi" ktorá ma o 5MB menej teda presnejšie 1 480 034 738 bytes.
Poznámka- Vo filme zaznejú vety:
- Práve máme na palube nádherný exemplár Ambry.
- Raz prešiel cez veľrybu
- a jeho krásna podstata teraz prenikla každým kútom lode.
Aj keď veta "Raz prešiel cez veľrybu" môže pôsobiť nezmyselne je to správny preklad. Ambra je totiž hmota ktorá vzniká v tráviacom trakte Vorvaňa Tuponosého, o jej účeli a pôvode sa vedú dohady.
Podľa jednej hypotézy pomáha k tráveniu kalmarov, iná tvrdí že ostrý zobák kalmara usadený v čreve Vorvaňa vyvoláva produkciu Ambry.
V každom prípade vzniká iba u Vorvaňa Tuponosého ktorý sa ako jediný živý hlavne kalmarmi či chobotnicami takže s nimy pravdepodobne priamo súvisý. Ambra môže plávať a tak sa občas nájde vyplavená na pláži.
Údajne iba okolo 1% Vorvaňov vyprodukuje ambru, vylúčia ju s trusom(podla niektorých zdrojov ju múžu aj vyzvracat), pričom Vorvaňe boli takmer vyhubené a sú stále ohrozeným druhom, preto je veľmi vzácna.
Čerstvá je šedočierna a ma fekálny zápach, ale starnutím zreje.
Farba sa zmeni na oranžovo-žltú prídadne až jantárovu a aroma na príjemnú. Zretie može prebiehať na mori i niekoľko rokov, počas tej doby sa može rozpadnúť a teda nájdenie vyzretej je veľká vzácnosť.
Pri love veľrýb, teda konkrétne Vorvaňov bola nachádzaná aj v ich črevách. Nenašiel som informácie akým spôsobom sa dosahuje dozretia pokial bola získaná z uloveného Vorvaňa. Keďže vylúčená zreje dlhú dobu pri pôsobení morskej vody a slnka je tento proces pravdepodobne napodobený. Japonsko loví 500 až 1000 veľrýb ročne a dalšie krajiny(Nórsko, Island, Grónsko) rádovo v stovkách. Okrem nich majú kmeňe ako Inuiti či Makahovia povolené uloviť niekolko kusov(Inuiti jednu Veľrybu Grónsku každe 2 roky, Makahovia viac kusov rovnakého druhu), je to však niečo úple iné ako komerčný lov a takzvaný lov pre vedecko-výskumné účely. Podla wikipédie Japonský veľrybári v rokoch 1988–2013 ulovily i 55 Vorvaňov(legálne, na "vedecké" učely) takže vo filme ide o možnú realitu.
Takisto spomínaný incident so zrážkou z loďou "Arctic Sunrise" sa zakladá na skutočnosti. |